За да се предпазят от неслуки, хората от край време измислят всевъзможни предупредителни механизми, които да подскажат за приближаваща опасност. Няма съмнение, че идеята за бедствие може да бъде ужасяваща, но в много случаи те могат да бъдат избегнати или поне щетите от тях ограничени чрез някакво интелигентно планиране.
Същото важи и за финансовите бедствия. Разговаряхме с финансови консултанти за бедствията, които са видели да се случват с плановете на клиентите си – и как точно могат да бъдат избегнати.
Отлагане на закупуването на застраховка живот
Застраховката живот не е просто препоръчителна, когато имате други хора, които зависят от Вашите доходи.
Десет пъти Вашата заплата е добра отправна точка, но е важно да запомните, че не замествате само доходите, но и обезщетения, здравно осигуряване, пенсионни вноски, обучение в колеж и други. Преди да направите покупката, може би е добре да поговорите с финансов консултант, за да сте сигурни, че купувате правилната защита за вас и вашето семейство.
Купуване на нов имот преди продажбата на стария
Тъй като рядко е добра идея да оставите една работа, преди да подпишете документацията за следващата, трябва да избягвате да купувате нов имот, докато официално не продадете стария – или най-малкото, докато не бъдат подписани договори. В противен случай рискувате продажбата да се затлачи (или да пропадне), което ви оставя да се справите с отговорността за две жилища – както и данъците върху собствеността, поддръжката и всички останали разходи, свързани със собствеността на дома. Колкото и да изглежда реална предстоящата продажба – дори ако брокерът ви казва, че е „сигурна“ – не купувайте нов имот, преди да сключите сделка за стария.
Помагате финансово на порасналите си деца … прекалено много
Скачайки незабавно да помогнете, когато детето загуби работа или няма достатъчно пари, за да купи първи дом само забавяте неизбежното. Какво имам предвид. В крайна сметка детето ви ще трябва да намери друга работа, да се премести в по-евтин район или да спести повече. Помагайки излишно много финансово, вие поставяте собственото си бъдеще и пенсионни години под заплаха. Опитайте се да бъдете подкрепящи, като предлагате контакти, съвети, информация и емоционална подкрепа, но не помагайте със средства всеки път.
Стартираме да спестяваме за пенсионни години твърде късно
Ето едно добро правило: Спестявайте за пенсиониране, дори ако смятате, че никога няма да се пенсионирате. Никога не съм срещал някой, който ми е казал, че съжалява, че е започнал да спестява толкова рано. Никога! Спестяванията Ви могат да растат десетилетия и можете да наблюдавате магията на сложната лихва в действие. Прилагайте финансово планиране!
Опитваме се да излъжем пазара
Като хора обичаме да мислим, че знаем най-добре – този инстинкт може да ни каже къде парите ни ще растат най-бързо, и че инстинктът ни ще ни предупреди, когато е време да продаваме. Реалността е, че този вид самоувереност може да ни върне назад, когато става въпрос за възвръщаемостта на пазара. Миналото лято, поради Brexit и несигурността на изборите, един от клиентите на голям американски инвестиционен фонд е повярвал, че щатският пазар очаква корекция. Въпреки предупрежденията на финансовия си консултант, той изтегля всичките си пари в банковата си сметка, очаквайки, че ще ги върне обратно в акции след като корекцията е настъпила.
Миналата година той пропусна около 18% доходност на акциите в САЩ. В дългосрочен план не искате да слагате всичките си яйца в една кошница и да залагате на нещо, което е несигурно. Не залагайте финансовото си бъдеще на усет – не забравяйте, че това е не е краткосрочна инвестиция.
Знаете ли, че сега е много по-лесно да направите финансово планиране с помощта на професионалист? Опитайте още днес при това напълно безплатно!